Kancelaria Prawa Oświatowego
Home PagePorady prawneSubwencja oświatowa w związku z prowadzeniem oddziału przygotowania wojskowego

Subwencja oświatowa w związku z prowadzeniem oddziału przygotowania wojskowego

Pixapopz / Pixabay

Subwencja oświatowa w związku z prowadzeniem oddziału przygotowania wojskowego

 

W roku szkolnym 2020/2021 rozpoczną działalność oddziały przygotowania wojskowego, które to będą mogły być prowadzone przez szkoły ponadpodstawowe – czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie liceum, zarówno publiczne, jak i niepubliczne. Jest to nowość, którą interesują się organy prowadzące te placówki. Wiele szkół zamierza bowiem oddziały te wprowadzić. Stąd prawnicy z naszej kancelarii, specjalizujący się w prawie oświatowym, spotykają się z wieloma pytaniami związanymi z oddziałami przygotowania wojskowego, w tym dotyczącymi subwencji oświatowych na te oddziały.

W związku z tym postaram się odpowiedzieć na pytanie, ile będzie wynosić subwencja oświatowa, którą otrzyma organ prowadzący placówkę, w której będzie funkcjonował oddział przygotowania wojskowego i od kiedy będzie można ją pozyskiwać.

Ustalenie ile wyniesie subwencja oświatowa w związku z prowadzeniem oddziału wojskowego jest dość skomplikowane i trudne bez pomocy prawnika, a przecież jest to bardzo istotna kwestia, którą każdy organ prowadzący placówkę bierze pod uwagę przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu takiego oddziału.

W tym roku wysokość subwencji oświatowej na uczniów oddziału przygotowania wojskowego wynika z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 grudnia 2019 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2020 i załącznika do tego Rozporządzenia (Algorytm podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego na rok 2020).

Rozporządzenie to przewiduje wagi dla uczniów każdego rodzaju szkół i innych placówek, w tym uczniów oddziałów przygotowania wojskowego. Waga ta dla uczniów oddziału przygotowania wojskowego w 2020r. została przyjęta na poziomie 0,09.

Taka wysokość wagi świadczy o tym, że zgodnie z uzasadnieniem projektu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2020 subwencja na jednego ucznia wyniesie ok. 539 zł, przy założeniu, że oddział taki będzie liczył ok. 24 uczniów. Są to dane szacunkowe, bo oddziały te jeszcze nie powstały i nie wiadomo, ilu dokładnie uczniów będzie do nich uczęszczać.

Lepiej jednak przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu oddziału przygotowania wojskowego być zorientowanym, jaka jest szacunkowa kwota subwencji niż zupełnie nie zbadać tej kwestii i być zaskoczonym.

W związku z tym, że pierwsza rekrutacja do takich oddziałów będzie przeprowadzona dopiero na rok szkolny 2020/2021 i w tym też roku szkolnym rozpoczną one działalność, pozyskanie subwencji na nie będzie możliwe od września 2020 r., a więc w roku 2020 za miesiące od września do grudnia.