Nowa interpretacja godzin nadliczbowych u nauczycieli według Sądu Najwyższego
Nowa interpretacja godzin nadliczbowych u nauczycieli według Sądu Najwyższego
Mecenas Joanna Jędrzejewska skomentowała dla Business Insider przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego, które zmienia zasady dotyczące rozliczania czasu pracy nauczycieli.
“W środę Sąd Najwyższy orzekł, że praca nauczycieli ponad 40 godzin tygodniowo powinna być traktowana jako praca w godzinach nadliczbowych, wynagradzanych zgodnie z Kodeksem pracy (sygn. III PZP 3/24). Jeśli więc nauczyciel pracuje w tygodniu nawet godzinę więcej, powinien dostać wyższe wynagrodzenie. To rewolucyjna uchwała, która wpływa na sytuację finansową ok. 719 tys. nauczycieli, ale też ponad 20 tys. szkół prowadzonych przez samorządy. To, co może się okazać dobre dla pedagogów, może pogrążyć szkoły.”
“Radca prawny Joanna Jędrzejewska, partner w Kowalak Jędrzejewska Konrady i Partnerzy, nie ma wątpliwości, że uchwała Sądu Najwyższego otwiera nauczycielom drogę do dochodzenia wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, czyli przykładowo za opiekę podczas wycieczek szkolnych, przygotowywanie konkursów czy udział w wielogodzinnych radach pedagogicznych. — Nauczyciele mogą ubiegać się o wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych z okresu do trzech lat wstecz, zgodnie z ogólnym terminem przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy — przyznaje mec. Jędrzejewska.”
Według prawniczki, nauczyciele zyskali możliwość ubiegania się o dodatkowe wynagrodzenie za różne zadania wykraczające poza standardowy wymiar pracy. Dodatkowo, mogą dochodzić roszczeń z okresu trzech lat poprzedzających, co może mieć istotny wpływ na finanse zarówno pedagogów, jak i placówek edukacyjnych prowadzonych przez samorządy.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Business Insider.: https://businessinsider.com.pl/prawo/znp-i-kancelarie-mobilizuja-nauczycieli-czy-bedzie-lawina-pozwow/37bk64g