Home PagePorady prawneCzy nauczyciel może wykonać dziecku zastrzyk, podać leki?  

Czy nauczyciel może wykonać dziecku zastrzyk, podać leki?  

AutorRadca prawny Joanna Jędrzejewska- 2020-09-19 -
7 Komentarzy
Joanna Janiak radca prawny od oświaty

Do szkoły uczęszczają często nie tylko zdrowe dzieci, ale również niepełnosprawne lub przewlekle chore. W placówce takiej dzieci niejednokrotnie spędzają wiele godzin. W praktyce pojawia się więc problem – co zrobić, gdy podczas pobytu dziecka w szkole zajdzie potrzeba, by podać mu leki, wykonać zastrzyk, czy podjąć się wykonania innej czynności medycznej.

Kwestię sprawowania opieki nad przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi uczniami reguluje ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.  Przepis art. 20 stanowi, że opieka nad uczniem przewlekle chorym lub niepełnosprawnym w szkole jest realizowana przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Jeżeli więc w szkole osoba taka jest zatrudniona, wszelkie czynności typu podanie leków, czy wykonanie zastrzyku powinny być realizowane przez nią. Problem pojawia się wtedy jeżeli osoby takiej w szkole nie ma. Odpowiedź na to pytanie zawiera art. 20 ust 3 powyższej ustawy, zgodnie z którym podawanie leków lub wykonywanie innych czynności podczas pobytu ucznia w szkole przez pracowników szkoły może odbywać się wyłącznie za ich pisemną zgodą. Nauczyciel czy inny pracownik szkoły nie musi się więc zgodzić na wykonanie takiej czynności. Konieczne jest również to, aby zgoda danego pracownika na wykonanie zastrzyku, czy podanie leku była wyrażona na piśmie.

W sytuacji więc gdy do szkoły uczęszcza dziecko, któremu trzeba przykładowo wykonywać zastrzyki, a nie ma w niej zatrudnionej pielęgniarki, ani higienistki w pierwszej kolejności powinno się ustalić czy jest pracownik szkoły, który wyrazi zgodę na wykonanie takiej czynności. Następnie, konieczne jest sporządzenie dokumentu, w którym pracownik wymieniony z imienia i nazwiska wyrazi zgodę na podanie określonego z nazwy leku dziecku również wymienionemu z imienia i nazwiska. Następnie, powinno się uzyskać pisemne oświadczenie rodziców dziecka (również konieczne jest wskazanie ich imienia i nazwiska) o wyrażeniu zgody na podanie leku o konkretnej nazwie dziecku (imię i nazwisko) przez wymienionego z imienia i nazwiska pracownika szkoły.

7 myśli na temat “Czy nauczyciel może wykonać dziecku zastrzyk, podać leki?  ”

 • Tomasz

  Czy w takiej sytuacji, kiedy szkoła/przedszkole nie zatrudnia pielęgniarki lub higienistki a żaden pracownik placówki nie wyrazi woli podania zastrzyku czy wlewki to uczeń nie może realizować nauki w placówce oświatowej?

  • Katarzyna

   Dzień dobry. Czy uzyskał Pan odpowiedź na Panskie pytanie? Mam podobna sytuację: dziecko miało szok anafilaktyczny i teraz przedszkole odmawia trzymania adrenaliny. Obawiam się że pracownicy odmówią podania jej w przypadku ponownej tak mocnej reakcji. Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziecko ma zakupiony samowstrzykiwacz Epipen Junior.

  • Katarzyna

   Dzień dobry. Czy uzyskał Pan odpowiedź na Panskie pytanie? Mam podobna sytuację: dziecko miało szok anafilaktyczny i teraz przedszkole odmawia trzymania adrenaliny. Obawiam się że pracownicy odmówią podania jej w przypadku ponownej tak mocnej reakcji. Będę wdzięczna za odpowiedź. Dziecko ma zakupiony samowstrzykiwacz Epipen Junior.

  • Gosc

   Szkola w takim przypadku stara sie pozbyć niewygodnego ucznia. Tym bardziej, ze została podpisana usrawa, ze nauczyciel nie na obowiwzku podac leku w naglym przypadku. Zabrano ze szkoły higienistki i pielęgniarki a tym samym doprowadzono do tego, ze w razie np ataku astmy, padaczki itp dziecko moze zejsc ze swiata a nauczyciel nie bierze żadnej odpowiedzialności. Nim karetka dojedzie to niestety brak podania leku moze spoeodowac ciezkie i nieodwracslne skutki. Dlatego zabralam dziecko z przedszkola

 • VOJTAS

  Czyli zastrzyk może zrobić każda osoba z tzw ulicy ? To zlikwidujmy pielęgniarki bo skoro każdy może wykonać infekcje to po co są potrzebne ? Jaka parodia .A konsekwencje wykonania nieprawidłowego zastrzyku kto poniesie? .Ratownicy i pielęgniarki są do tego przeszkolone

 • Gosia

  A co w sytuacji nagłej? Dziecko 7 lat jest alergikiem. Rodzice informują o tym placówkę i na piśmie proszą nauczyciela/wychowawcę świetlicy aby podczas nieobecności pielęgniarki szkolnej (czyli po obowiązku szkolnym), w razie wstrząsu anafilaktycznego podał dziecku adrenalinę w zastrzyku. Czy dyrektor może go zmusić (wydać polecenie służbowe)? Czy nauczyciel ma prawo odmówić? Jakie konsekwencje prawne poniesie nauczyciel w przypadku gdy dojdzie do wstrząsu, a on nie poda dziecku adrenaliny? Albo poda ją, a dziecko i tak dozna uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieprzewidzianych okoliczności (np. zbyt późnego podania leku, niewłaściwie wykonanego zastrzyku…) lub, pomimo interwencji nauczyciela dziecko umrze? Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi/placówce w takiej sytuacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *